Rowery elektryczne i nie tylko, czyli jak bezpiecznie jeździć na rowerze?

Kiedy za oknem jest piękna pogoda o wiele chętniej korzystamy z roweru. Wybieramy się na rowerowe wycieczki, wiele osób decyduje się nawet na dojeżdżanie do pracy rowerem. Jak jednak powinniśmy się zachowywać, aby jeździć bezpiecznie?

Wycieczka rowerowa z dziećmi

Wyjazd do lasu całą rodziną może być ogromną przyjemnością. Małe dzieci, które nie ukończyły jeszcze siódmego roku życia powinniśmy na rowerową wycieczkę zabrać w specjalnej rowerowej przyczepce ewentualnie w zamontowanym na rowerze jednego z rodziców foteliku. Starsze dzieci mogą jechać samodzielnie. Kiedy będziemy poruszać się po drodze asfaltowej dla bezpieczeństwa jeden z rodziców może jechać środkiem drogi, jako ostatni. Dopuszczają to przepisy ruchu drogowego. W czasie jazdy po leśnych ścieżkach i po polnych drogach, jako pierwszy powinien jechać jeden z rodziców. Będzie on mógł informować dziecko o ewentualnych przeszkodach na trasie. Na wycieczkę rowerową z dzieckiem warto zabrać sztywny hol, który montuje się do roweru jednego z rodziców. Kiedy na drodze jest duży ruch, kiedy dziecko jest zmęczone, można do roweru rodzica doczepić rower dziecka przy pomocy sztywnego holu. Sztywny hol usztywnia kierownicę i unosi do góry przednie koło. Dziecko nie musi pedałować, siedząc na swoim rowerze. Ciekawym rozwiązaniem są bez wątpienia dostępne dzisiaj rowery elektryczne. Warszawa to jedno z miast, w którym zobaczyć na ulicach można je coraz częściej.

Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci?

Sprawny rower to oczywiście podstawa. Zanim wyjedziemy na wycieczkę powinniśmy sprawdzić, czy dobrze działają w nim hamulce oraz, jak działa w nim oświetlenie. Przepisy drogowe nie nakazują, aby podczas jazdy rowerem zakładać kask. W trosce jednak o zdrowie dzieci i swoje własne powinniśmy zaopatrzyć się w kaski. W czasie upadku założony na głowę kask może nas uchronić przed groźnymi urazami. Jeżeli zamierzamy zakończyć swoją rowerową wycieczkę już po zapadnięciu zmroku, to oprócz świateł przydadzą nam się także elementy odblaskowe. Warto ich zamontować jak najwięcej. Nie są drogie, a sprawią, że będziemy widoczni już z daleka. Pamiętajmy także, że jeżeli trasa naszej wycieczki przebiega wytyczoną ścieżką rowerową, to mamy obowiązek poruszać się tylko po niej. Kiedy ścieżka rowerowa nie została wytyczona możemy poruszać się także po jezdni. W mieście pamiętajmy, że przed przejściem dla pieszych musimy zejść z roweru. Mimo że za jazdę po pasach rowerzyści mogą zostać ukarani mandatem wielu o  tym obowiązku nie pamięta lub nawet o nim nie wie.

Jazda rowerem to przyjemność. Powinniśmy zrobić wszystko, aby była także bezpieczna. Dzisiaj postawić można nie tylko na klasyczne rowery, ale również rowery elektryczne. Warszawa to miejsce, w którym kupimy je bez żadnego problemu.

Tekst powstał we współpracy z http://evbike.pl/pl/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *