Meble na taras i do ogrodu – co wybrać?

Urządzenie tarasu, który będzie i funkcjonalny i estetyczny, to nie lada wyzwanie. Pogodzenie tych dwóch cech często bywa trudne, ale taras, który i cieszy oko i dobrze spełnia swoją funkcję, warty jest wysiłku. Jak stworzyć wymarzoną przestrzeń do wypoczynku? Przede wszystkim planując i rozsądnie podchodząc do zakupu mebli. To właśnie one stanowią najważniejszy element wyposażenie tarasu – powinny dobrze się prezentować, ale przede wszystkim być solidne i odporne na zniszczenie, żeby z powodzeniem służyły przez wiele lat. Czym się kierować, kupując meble na taras, żeby efekt końcowy spełnił wstępne założenia?

Od czego zacząć urządzanie tarasu?

Urządzając taras, należy postępować podobnie jak w przypadku całego mieszkania czy domu. Każdy krok należy planować, upewniając się, że nasza wizja przystaje do rozmiarów i charakteru pomieszczenia.

Na wstępie dobrze jest określić, jaką dokładnie funkcję ma pełnić taras oraz jakie meble tarasowe mają się w związku z tym na nim znaleźć. Planowanie jest istotne zwłaszcza w przypadku małych przestrzeni, które łatwo zagracić, całkowicie odbierając im urok i funkcjonalność.
Zastanawiając się nad zakupem mebli tarasowych, warto zastanowić się, co będziemy robić na tarasie. Czy ma on nam służyć jako letnia jadalnia umożliwiająca przyjmowanie gości i serwowanie posiłków dla rodziny? Czy wolelibyśmy raczej stworzyć sobie przyjemną przestrzeń do wypoczynku po pracy? Jakimi aktywnościami będziemy zajmować się na dworze: czytaniem, opalaniem się, a może zamierzamy część obowiązków związanych z pracą wykonywać na tarasie? Ustalenie tych kwestii pomoże wybrać odpowiednie meble: albo stół z krzesłami czy fotelami, albo wygodne leżaki czy hamak.

Jakie meble powinny znaleźć się na tarasie?

Rodzaj mebli tarasowych, które znajdą się na urządzanym tarasie, powinien zależeć głównie od naszych preferencji. Jeśli marzą nam się przyjęcia na świeżym powietrzu, warto postawić na duży stół i taką ilość krzeseł, żeby miejsca starczyło dla wszystkich członków rodziny. Jeśli urządzamy taras koło basenu albo miejsce do wypoczynku przy książce, lepszą opcją mogą okazać się leżaki czy rozkładane fotele.
W komfortowej sytuacji są właściciele dużych tarasów, które z powodzeniem będą łączyć dwie funkcje: jadalni i miejsca do relaksu. W przypadku mniejszych tarasów trzeba wybrać jedną opcję lub stawiać na meble tarasowe wielofunkcyjne, np. fotele, które nadają się i do oddania się lekturze, i do dostawienia do stołu w razie posiłku.

Ważnym etapem urządzania tarasu jest zaplanowanie rozstawienia mebli i upewnienie się, że wszystkie znajdą swoje miejsce w urządzanej przestrzeni, jednocześnie umożliwiając sprawne poruszanie się po przydomowej sferze wypoczynku.

Meble tarasowe – który materiał sprawdzi się najlepiej?

Jedną z najważniejszych decyzji w przypadku zakupu mebli tarasowych jest wybór materiału, z którego mają być one wykonane. Od niego zależy nie tylko stylistyka urządzanego tarasu, ale przede wszystkim jego funkcjonalność. Materiał musi być nie tylko solidny i elegancki, ale przede wszystkim powinien odpowiadać warunkom, na które ma być eksponowany. To, jaki materiał wybierzemy, powinno w dużej mierze zależeć od tego, czy będziemy mieli gdzie przechowywać meble tarasowe zimą.

Które meble na taras wybrać?

W sklepach dostępny jest szeroki wybór mebli tarasowych. Te różnią się stylistyką, ale przede wszystkim użytym materiałem. Na tarasach najczęściej pojawiają się meble na taras z drewna, meble rattanowe i wiklinowe, meble tarasowe z technorattanu oraz meble z aluminium. Jakie są właściwości tych materiałów i który najlepiej sprawdzi się na tarasie?

  • Meble drewniane – Ich największą zaletą jest naturalny wygląd, ich stylistyka idealnie pasuje na tarasy w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Drewno jest bardzo uniwersalne i dobrze komponuje się z innymi materiałami. Sprawia wrażenie ciepła i przytulności. Minusem mebli tarasowych drewnianych jest konieczność regularnej konserwacji oraz słaba odporność na wilgoć.
  • Meble z wikliny lub rattanu – Podobnie jak drewno kojarzą się z ciepłem i rodzinną atmosferą, dzięki czemu dodają tarasowi uroku. Należy jednak pamiętać, że oba te materiały są podatne na zniszczenie w niskich temperaturach i podczas wysokiego stopnia wilgoci. Nie należy ich więc przechowywać na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym, bo mebel na taras z rattanu czy wikliny ulegnie wtedy zniszczeniu. Jeśli nie mamy możliwości schowania mebli na zimę, lepiej zdecydować się na inny materiał.
  • Meble z aluminium – Odporne na działanie wilgoci i skrajne temperatury są meble na taras z aluminium. Te łatwo się czyści i nie ma obaw o trzymanie ich na tarasie niezależnie od stanu pogody. Minusem aluminium jest jednak szybkie nagrzewanie się – w upalne dni może się to wiązać z wątpliwą  przyjemnością siadania na nagrzanym krześle czy fotelu.
  • Meble tarasowe z technorattanu – Najbardziej uniwersalnym materiałem, pasującym zarówno do tarasów w stylu klasycznym jak i nowoczesnym, jest technorattan. Ten materiał jest bardzo odporny na zniszczenia, zarówno mechaniczne, jak i te związane z niskimi temperaturami czy opadami. Mebel na taras z technorattanu z powodzeniem może być przechowywany zimą na dworze. Jeśli nie mamy możliwości schowania wyposażenia tarasu na zimę, technorattan to najlepszy wybór. Jego dodatkowym atutem jest estetyczny wygląd – technorattan do złudzenia przypomina naturalny rattan, przez co wygląda bardzo przytulnie i cieszy oko, sprawiając, że taras staje się wymarzonym miejscem do wypoczynku.
Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *