Czy zamieszkanie na osiedlu domów jednorodzinnych się opłaca?

W przypadku domów jednorodzinnych wciąż toczy się zażarta dyskusja między ich zwolennikami i przeciwnikami. Jakie są ich wady i zalety? Co warto na ten temat wiedzieć?

Osiedle domów jednorodzinnych Warszawa to niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim można liczyć na własny dom z osobnym, całkowicie prywatnym wejściem. Warunki zamieszkania są znacznie lepsze niż w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Poza tym takie osiedla najczęściej zlokalizowane są na terenach atrakcyjnych pod względem lokalizacji, a więc mają niezłe połączenie z centrum miasta. W ich pobliżu na ogół znajdują się sklepy czy szkoła i przedszkola. Na osiedlach funkcjonują zwykle place zabaw i tereny rekreacyjne przeznaczone dla ich mieszkańców. Kolejny atut własnego domu to ogródek, który w wielu sytuacjach zaspokaja potrzebę kontaktu z ziemią.

Jednak oczywiście mieszkanie na osiedlu domów jednorodzinnych to nie są tylko plusy. Na ogół takie miejsca projektowane są jako pewnego rodzaju całość. Domy są podobne lub niemal takie same, co oczywiście uniemożliwia ich dostosowanie do własnych potrzeb. Dla niektórych osób, w przypadku bliskiej zabudowy, pewnym problemem jest też niemożność dobrego doświetlenia pomieszczeń. Zresztą nie dla każdego dom jest najlepszym rozwiązaniem, bo trzeba się o niego troszczyć samodzielnie. Tymczasem w zabudowie wielorodzinnej za wiele elementów odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa.

Mimo to nie brakuje chętnych za zamieszkanie na osiedlu domów jednorodzinnych. To na ogół przestrzenie atrakcyjne pod względem wizualnym. Przestrzeń między budynkami jest bowiem wypełniona trawnikami, terenami rekreacyjnymi czy klombami kwiatowymi. Chociaż z drugiej strony takie domy są dość mocno zunifikowane i trzeba włożyć dużo pracy, aby zróżnicować je w stosunku do innych. Jednak w tej sytuacji coraz częściej naprzeciw oczekiwaniom klientów przychodzą inwestorzy, którzy pozwalają na wybór kolorystyki czy rodzaju wykończenia dachu i elewacji danego budynku. Czasami wiąże się to tylko z dodatkową opłatą.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *