Chcesz założyć konto swojemu dziecku? To musisz wiedzieć!
|Pieniądze to dla dzieci rzecz, którą dysponują przede wszystkim ich rodzice. Najmłodsi nie zawsze zdają sobie sprawę z ich wartości i często wydaje im się, że mogą mieć wszystko, o co poproszą. Z drugiej strony obserwują przepływ pieniędzy na każdym kroku – przy zakupie lodów, biletów do kina czy podczas wyjazdów szkolnych. Widzą również, jak rodzice korzystają z bankomatów i używają kart kredytowych. Dlatego warto nie tylko rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, ale również uczyć je zarządzania nimi. Konsekwentna edukacja finansowa w przyszłości z pewnością popłaci.
Nasze dziecko może mieć swoje pieniądze i dysponować nimi już od najmłodszych lat – pod warunkiem, że im na to jako rodzice pozwolimy. To uczy samodzielnego zarządzania finansami, odpowiedzialności za własne środki, a oprocentowanie rachunku zachęca do systematycznego zbierania pieniędzy na realizację swoich marzeń.
Posiadanie konta przez dzieci to również ułatwienie dla rodziców. Dziecko może potrzebować pieniędzy nagle, na przykład na doładowanie karty telefonicznej, zakup biletu autobusowego czy wyjście z kolegami na pizzę po szkole. Posiadając własne konto nie musi prosić rodzica o gotówkę ani też nosić gotówki przy sobie. Poza tym posiadanie kont i zarządzanie nimi jest wpisane w życie każdego dorosłego człowieka i warto zacząć robić to już od najmłodszych lat, pod czujnym okiem rodziców.
W JAKIM WIEKU DZIECKO MOŻE MIEĆ WŁASNE KONTO?
Mimo, że żadna ustawa nie reguluje minimalnego wieku dla posiadacza konta, rachunki dla dzieci są dostępne przeważnie od 13 roku życia. To znaczy, że od tego wieku dziecko może samodzielnie korzystać z konta w banku. Na razie jedynie PKO BP oferuje konto młodszym dzieciom, ale w tym przypadku żadna operacja nie może być dokonana bez zaakceptowania jej przez opiekuna ustawowego. Być może już niedługo podobne oferty pojawią się również w innych placówkach. Banki oferują jednak młodszym dzieciom możliwość korzystania z pieniędzy za pomocą kart przedpłaconych, czyli takich gdzie rodzice zasilają kartę określoną sumą pieniędzy, z której korzystać można do wyczerpania limitu. W ten sposób można m.in. płacić w sklepie, czy wypłacić pieniądze z bankomatu.
JAK DZIAŁA KONTO DLA DZIECI?
Banki oferują szeroką gamę kont dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia. Dzieci w tym wieku mogą samodzielnie dokonywać wpłat i wypłat środków pieniężnych na swój rachunek bankowy, robić przelewy, płacić kartą w sklepie, wypłacać pieniądze z bankomatu – jednym słowem korzystać z konta prawie tak samo, jak osoby dorosłe. Ponieważ jednak umowa zawsze zawierana jest w obecności rodziców, mają oni możliwość ustalenia na przykład dziennego limitu wypłat, którego dziecko samo nie będzie mogło zmienić. Nie otrzymają one również karty kredytowej, a jedynie kartę płatniczą. Skoro już o limitach mowa – w przypadku rachunków dla najmłodszych warto ograniczyć do minimum możliwość debetowania konta, tak by nie przyzwyczajać do wydawania większej ilości pieniędzy niż posiadane.
ZAKŁADANIE KONTA DLA DZIECKA
W dzisiejszych czasach konta zakłada się, mówiąc kolokwialnie – szybko, łatwo i przyjemnie. W przypadku konta dla najmłodszych jedyną trudnością jest konieczność wyrażeniem zgody przez rodzica. Jeżeli konto zakłada rodzić, można to zrobić w niektórych przypadkach również przez Internet. Jeżeli konto chce sobie założyć samodzielnie dziecko, obecność rodzica jest w takim przypadku zawsze wymagana i zazwyczaj wiąże się z koniecznością zawarcia umowy w placówce bankowej. Dlatego, zanim zdecydujemy się na otwarcie rachunku dla naszej pociechy, warto dowiedzieć się, jaka procedura obowiązuje i ewentualnie, jakich dokumentów będzie od nas wymagał bank (mogą to być m.in. akt urodzenia, legitymacja szkolna, paszport lub dowód osobisty dziecka.
WARUNKI KORZYSTANIA Z KONT DLA DZIECI
Decydując się na otwarcie konta dla dziecka warto zapoznać się z szeroką gamą ofert w różnych bankach. Bardzo często oferują one nie tylko brak opłat za założenie i prowadzenie rachunku, przelewy i doładowania telefonów, ale również oprocentowanie środków na koncie oszczędnościowym (a w tym przypadku korzyści mogą być nawet wyższe, niż dla osób pełnoletnich). Niektóre banki mają w swojej ofercie dostępne również wszelakie programy rabatowe, na przykład na zakup biletów do kina czy nagrody za dobre oceny. Dostęp do materiałów edukacyjnych dotyczących przedsiębiorczości najmłodszych to standardowa opcja już niemal w każdej placówce.
Współpraca: Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ekantor.pl – uczciwa wymiana walut online. |