Usunięcie kamienia nazębnego – na czym to polega?
|Kamień nazębny to tak naprawdę żółtawa płytka pełna bakterii, która osiada na szkliwie zębów. Jej pojawienie się nie jest wynikiem choroby. To normalny, zupełnie naturalny proces wynikający ze spożywania pokarmów. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie doczyścić wszystkich resztek. Nawet jeśli używasz nici dentystycznej i płuczesz zęby specjalnym płynem kamień i tak w końcu się pojawi.
Naturalne metody radzenia sobie z kamieniem nazębnym
Płytka bakteryjna osadzi się na zębach szybciej, jeśli często będziesz jeść pokarmy rafinowane, bogate w cukry lub szkodliwe tłuszcze. Niech twoim głównym punktem diety nie będzie jedzenie zakwaszone! Spożywaj za to sporą ilość surowych warzyw i owoców. Na szybkie pojawienie się kamienia nazębnego wpływa także palenie papierosów oraz picie czarnej herbaty, kawy i czerwonego wina. Pamiętaj, żeby szczotkować zęby po każdym posiłku. Używaj też nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej.
Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego
Niestety, nie da się usunąć kamienia nazębnego domowymi sposobami. Żeby pozbyć się płytki bakteryjnej, musisz udać się do dentysty. Najlepiej wybrać się do gabinetu oferującego kilka usług na raz – często bowiem okazuje się, że kamień nazębny wywołał próchnicę lub przyczynił się do choroby dziąseł. Najlepiej wybrać więc dentystę specjalizującego się zarówno w usługach stomatologicznych, jak i w protetyce i chirurgii stomatologicznej. W Łodzi najlepszym punktem tego typu jest Trident.
Dlaczego należy prosić dentystę o usunięcie kamienia nazębnego?
Kamień nazębny nie tylko szpeci zęby (nadaje im brzydki, żółty kolor), ale przede wszystkim naraża jamę ustną na rozmaite choroby. Płytka bakteryjna wywołuje rozmaite stany zapalne: najpierw dziąseł, później tkanek wewnętrznych, w tym ozębnej i kości. Kamień nazębny dostaje się po dziąsła, drażni je i uciska, co w konsekwencji doprowadza do owrzodzeń, odleżyn i martwicy tkanek. Zęby zaczynają się chwiać – możesz zauważyć odsłonięte szyjki zębowe.
Do dentysty marsz!
Dlatego raz na jakiś czas przychodź do dentysty, w przeciwnym razie takie zaniedbanie skończy się na sięganiu po chirurgię stomatologiczną. W Łodzi i w innych miastach prowadzi się sporo kampanii przeciwko zaniedbywaniu usuwania kamienia nazębnego. Nic dziwnego – Polacy uważają, że do stomatologa należy chodzić tylko wtedy, gdy boli ząb. To szkodliwy stereotyp, ponieważ wizyty u dentysty powinny być częste. Kamień nazębny należy usuwać przynajmniej raz na kilka miesięcy! Jesteś mieszkańcem Łodzi? Nie bój się chirurgii stomatologicznej, protetyki i innych usług dentystycznych – marsz do stomatologa!