Na Rynku Kościuszki znów poleje się krew

The hand of a blood donor squeezing a medical rubber ball
Dawca oddaje krew

Już po raz ósmy, białostoccy motocykliści będą zachęcali mieszkańców miasta do tego, aby podzielili się tym, co mają najcenniejsze – krwią.

W najbliższą sobotę, 23 kwietnia, niemal przez cały dzień, będzie trwała doroczna akcja zbiórki krwi pod hasłem – „Motoserce”. Po raz kolejny przedsięwzięcie odbędzie się m.in. przy wsparciu spółdzielni Krynka – podlaskiej wytwórni wody źródlanej i napoi.
Tego dnia już od wczesnych godzin porannych, na Rynku Kościuszki staną specjalne ambulanse, w których każdy będzie mógł oddać krew (proponuję „staną specjalne ambulanse. Dodatkowo na krwiodawców w budynku Kuratorium Oświaty będzie przygotowana sala, dzięki czemu w tym samym czasie krew będzie mogło oddać nawet kilkanaście osób. Jak mówią organizatorzy – motocykliści zrzeszeni w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych – krew jest dziś towarem luksusowym, bo nieustannie potrzeba jej coraz więcej.

– A dzieje się tak szczególnie latem, kiedy dochodzi do większej niż zwykle liczby wypadków. Stąd nasza decyzja, aby wspólnie działać i przeprowadzić tę zbiórkę właśnie teraz, przed wakacjami – mówią organizatorzy akcji. – Jednak nie zbieramy jej dla siebie – a z myślą o najmłodszych pacjentach. Dlatego tym bardziej gorąco zachęcamy do udziału każdego, kto może podzielić się swoją krwią z dzieciakami.

Jak mówi Mieczysław Surowiec, prezes Krynki, to już kolejny raz kiedy firma wspiera to cenne przedsięwzięcie, angażując się jednocześnie w możliwie jak najszerszą promocję i rozpropagowanie jej idei, bo – jak podkreśla – dzięki temu rośnie szansa, że w punkcie poboru krwi zamelduje się jeszcze większa liczba osób niż przed rokiem.

– To wyjątkowo wartościowa inicjatywa, której kibicujemy z całego serca, a decyzja o wsparciu organizatorów była dla nas oczywista. Włączamy się w różne projekty mające na celu pomoc potrzebującym, ale „Motoserce” traktujemy w sposób szczególny. Mamy świadomość jak potrzebna jest krew, dlatego robimy wszystko co w naszej mocy, aby efekt akcji był jak najbardziej pozytywny – zapewnia przedstawiciel Krynki.

„Motosercu” jak co roku będzie towarzyszyła szczególna oprawa. Będzie to przy tym z pewnością gratka nie tylko dla fanów motoryzacji. W programie zaplanowano m.in. paradę oraz wystawę motocykli, samochodów i innych pojazdów – będzie można zobaczyć m.in. czołg. Dodatkowo, na wszystkich którzy zdecydują się odwiedzić Rynek Kościuszki, czekają koncerty, występy zespołów dziecięcych, pokazy sztuk walki i liczne atrakcje dla najmłodszych.

Białostoccy motocykliści angażują się w tę ogólnopolską akcję od samego początku – od 2009 roku. Dotychczas w efekcie zbiórek, w całym kraju udało się im zebrać 21 295 litrów tego najcenniejszego z leków.

W Białymstoku, podczas ubiegłorocznej odsłony, udział zbiórce wzięły 603 osoby, które oddały łącznie 271,35 litra krwi. Jak podkreślają przedstawiciele z Kongresu Polskich Klubów Motocyklowych, liczba dawców rokrocznie się powiększa, dlatego mają nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze lepiej.

Akcja odbywa się na terenie całego kraju. Co ciekawe, Białystok będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które w tym roku organizuje „Motoserce”.

Fot. źródło: fotolia, aut.: roibu

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *