Prawo jazdy kategorii A – jak zostać kierowcą motocykla?

Prawo jazdy na motocykl cieszy się ogromną popularnością, a sezon motocyklowy sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem próby wyrobienia odpowiednich uprawnień.

 

  1. Jakie kroki należy podjąć, aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii A?

Ukończenie kursu na prawo jazdy kategorii A i zdanie egzaminu daje możliwość swobodnego poruszania się po drogach i ulicach małych lub tak dużych miast jak Warszawa. Do egzaminu sprawdzającego kompetencje kierowcy motocykla można podchodzić dopiero od 24 roku życia. Wyjątkiem są Ci, którzy ukończyli 20 lat, a od dwóch mają już prawo jazdy kategorii A2.  Aby rozpocząć kurs, a następnie zdać egzamin, należy w wydziale komunikacji swojego urzędu wyrobić numer PKK ( Profil Kandydata na Kierowcę). Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę, dzięki któremu można zostać rozpoznanym w systemie szkoły jazdy lub systemie ośrodka ruchu drogowego. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza, w celu wykonania badań lekarskich, które potwierdzą, że nadajesz się na kierowcę. Wizyta nie trwa długo, a najczęściej jest to tylko formalność. Większość ośrodków szkolenia kierowców posiada specjalistę, z którym współpracuje, dzięki czemu cały proces pozwala zaoszczędzić na czasie. Koszt badania niezależnie od lekarza wynosi ok 200zł. Po wyborze szkoły jazdy i zapisaniu się na kurs prawa jazdy kategorii A czeka nas szkolenie składające się z 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 20 godzin zajęć praktycznych.

   1. Egzamin teoretyczny 

Część teoretyczna przeprowadzana jest przy użyciu komputera i składa się z 32 pytań testowych. 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej dotyczącej kategorii A. Każde pytanie zawiera   1 prawidłową odpowiedź, a osoba egzaminowana uzyskuje pozytywny wynik w przypadku otrzymania co najmniej 68 punktów. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut.

   1. Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii A – co się dzieje na placu manewrowym?

Podchodząc do egzaminu praktycznego, warto zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię. Czy zastanawiałeś się jak trzeba być ubranym? Wymogiem są spodnie z długimi nogawkami, kurtka z długimi rękawami, rękawice zakrywające całe dłonie i obuwie wiązane na płaskiej podeszwie. Do ośrodka egzaminowania należy zapewnienie kamizelki odblaskowej, kasku ochronnego oraz ochraniaczy na kolana i łokcie. Pierwsze zadanie polega na przygotowaniu się do jazdy oraz sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy. W skład czynności, które należy wykonać na placu manewrowym, aby uzyskać prawo jazdy kategorii A wchodzi:

 • Zdjęcie motocykla z podpórki i przemieszczenie go przy unieruchomionym silniku po wyznaczonym stanowisku w kształcie litery „T”
 • Pięciokrotny przejazd po łukach w kształcie cyfry „8”
 • Dwukrotny przejazd slalomu pomiędzy 5 słupkami
 • Slalom szybki wykonywany przy średniej prędkości 30 km/h
 • Ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h 
 • Ruszenie z miejsca na wzniesieniu
 • Hamowanie od prędkości co najmniej 50 km/h do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu

Po zaliczeniu placu manewrowego, egzamin jest kontynuowany w ruchu drogowym. Druga część egzaminu na prawo jazdy kategorii A powinna trwać minimum 25 minut.

   1. Jak wybrać najlepszą szkołę nauki jazdy w Warszawie?

Wiele szkół nauki jazdy kładzie nacisk przede wszystkim na to, aby przygotować kursantów do egzaminu, ale niekoniecznie do sprawnego poruszania się po drogach. To główny aspekt, który należy brać pod uwagę, ponieważ kurs na prawo jazdy kategorii A powinien przynieść nam korzyści i pomóc wypracować dobre przyzwyczajenia. Szkoła nauki jazdy Ldrive oferuje naukę jazdy w obrębie granic Warszawy, w tym także w strefach egzaminacyjnych warszawskich WORD-ów. W warszawskiej szkole nauki jazdy Ldrive masz zagwarantowaną naukę pod opieką wykwalifikowanych instruktorów! Nauka przebiega sprawnie, a najwyższej jakości pomoce dydaktyczne oraz przyjazna atmosfera sprawiają, że stres znika, a nauka staje się przyjemnością! 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *