Płyty z tworzyw sztucznych i ich frezowanie

Frezowanie to metoda obróbki skrawaniem. Jego zadaniem jest nadawanie właściwego kształtu przedmiotom w tym przypadku z tworzywa sztucznego. Podczas takiej czynności umożliwione zostaje wprawienie w ruch obrotowy tego obiektu, który ma być poddany frezowaniu. Frezowanie płyt z tworzywa sztucznego może odbywać się przy wykorzystaniu mikrokomputera, stąd nazwa CNC.

Frezowanie CNC

Firmy, zajmujące się frezowaniem CNC, powinny posiadać w pełni wykwalifikowaną kadrę, dzięki której możliwe będzie doskonałe wykonanie tego rodzaju zadań. Oprócz tego potrzebne są jeszcze najlepsze narzędzia, czyli obrabiarki, które mają największy wpływ na to, jak wykonana zostanie praca. Jeśli chodzi o frezowanie tworzyw sztucznych CNC, to może się to odbywać na następujących materiałach: plexi, PCV, poliwęglan, dibond, aluminium, styrodur.

Jest kilka technik frezowania. Dzieli się je w zależności od rozmieszczenia ostrzy, od sposobu poruszania się ostrzy. Urządzenie, które służy do frezowania, to oczywiście frezarka. Ona też występuje w różnych postaciach. Jej największą zaletą jest fakt, że sprawnie obrabia materiał dzięki wykorzystaniu specjalnego narzędzia, czyli frezu. Działa ona bardzo precyzyjnie, umożliwiając wykonanie nawet trudnych i skomplikowanych kształtów. Maszyna, jaką jest frezarka, jest w stanie wykonać naprawdę niesamowite rzeczy, ale wiele zależy od projektu, jaki się przedstawi wykonawcy.

Frezowanie tworzyw sztucznych CNC odbywa się na podstawie rysunków technicznych dostarczonych wykonawcy. Powinny one być dokładne, bo inaczej w procesie frezowania wystąpią błędy. Chodzi przede wszystkim o to, aby poszczególne krzywe były ze sobą połączone, wektory nie powinny się nakładać, a zbędne węzły należy usunąć. Tylko takie przygotowanie jest w stanie dać dobre wyniki w momencie frezowania.

Frezowanie materiałów

Frezowaniu mogą podlegać różnego rodzaju płyty z tworzyw sztucznych. Przykładem jest płyta z materiału, jakim jest dibond – lekki, sztywny i trwały. Jest on odporny na czynniki atmosferyczne, na działanie środków chemicznych czy na uderzenia, ale bez problemu można go poddać działaniu frezarki do tworzyw sztucznych. Podobnie jest w przypadku płyt typu plexi, będących tworzywem sztywnym i termoplastycznym oraz płyt PC poliwęglanowych litych.

Wykonanie takiej usługi można znaleźć na przykład w ofercie firmy Płyty Fabertec. Tam klienci mogą zamówić profesjonalne frezowanie tworzyw sztucznych CNC i mieć pewność, że zlecenie będzie wykonane dokładnie i zgodnie z przedstawionym planem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *