Łazienkę stylizujemy…

Raczej nie tylko dla osób interesujących się łazienkowym design’em nie będą już zaskoczeniem nawiązania łazienkowej przestrzeni do dawnych stylów architektonicznych lub meblowych. Nawet niektórzy producenci urządzeń łazienkowych decydują się już na styl vintage lub stuprocentową secesję. Przykładem mogą być wanny na mosiężnych nóżkach w kształcie lwich łap albo baterie w kolorze mosiądzu.

Stylizacja w całości, czy częściowa

Urządzając łazienkę nawiązywać można oczywiście do wszelkich epok historycznych nawet do starożytności, wszak wpuszczane w podłogę wanny biorą się również stamtąd. Natomiast warto planując wystrój stylizowany warto jest skonsultować się architektem wnętrz, ponieważ tu łatwo jest zbliżenie się do granicy kiczu.

Poza tym wiele tu zależy od wielkości łazienkowego pomieszczenia. Oczywiście większe pole do popisu mamy w przypadku dużej łazienki.

Zacznijmy zatem od secesji – można ten styl potraktować dyskretnie lub dosłownie. W pierwszym wariancie można zastosować na przykład witraże w stylu secesyjnym w drzwiach łazienkowych oraz (w podobnym stylu) ramę lustra. Do tego kryte mosiądzem baterie. To wszystko jest już do kupienia.

Dosyć ciekawie wyglądają wstawione między płyty glazury dyskretne, nieregularne mozaiki oraz niewidoczne wmurowane za ścianę stelaże podtynkowe.

W dużej łazience przewidujemy coraz częściej miejsce na relaks z fotelem lub sofą. Dobrze się w takim pomieszczeniu prezentują meble drewniane na konstrukcji z kutego żelaza. Zarówno drewno jak i metal powinny być w takim wypadku dobrze zaimpregnowane.

Jeszcze kilka dekad temu w łazienkach były powszechne tak zwane kolumienki, czyli pionowe baki wypełnione wodą – z rurą w środku i pod spodem z paleniskiem. One również były świetnym uzupełnieniem intymnego klimatu.

Jednakowoż próbując całkowicie oddać się stylizacji retro warto jest się wcześniej nad tym zastanowić, by nie stworzyć niepotrzebnego chaosu. W projektowaniu wnętrz, zwłaszcza w zestawieniu z dużymi płaszczyznami wykładzin mocno rzucają się w oczy niuanse.

Stylizacja na… współczesność

Tu możemy się całkowicie oddać na przykład konstruktywizmowi, czyli zastosować dostosować się do podstawowych figur geometrycznych bez nadmiaru dekoracyjnych detali. W aspekcie wykładzin to jest oczywiście powszechne, natomiast uzupełnieniem tego mogą być urządzenia o wyostrzonych kształtach, czyli – miska sedesowa, bidet, umywalka i wanna. Do tego zastosowanie prostokątnych paneli na przykład zakrywających grzejnik lub kinkiety.

Pamiętajmy tylko, że łazienka w tym stylu przeznaczona może być wyłącznie dla osób dorosłych ze względu choćby na nagromadzenie ostrych kantów.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *