Jak zbudować udany startup i utrzymać go na rynku

Świat biznesu jest w ciągłym stanie ewolucji. Od początkujących startupów po dobrze rozwinięte przedsiębiorstwa, firmy muszą dziś być gotowe, aby przestawić się na nieprzewidywalne rynki, które mogą wymagać zmiany modelu biznesowego

Świat biznesu jest w ciągłym stanie ewolucji. Od początkujących startupów po dobrze rozwinięte przedsiębiorstwa, firmy muszą dziś być gotowe, aby przestawić się na nieprzewidywalne rynki, które mogą wymagać zmiany modelu biznesowego. Czasami może wydawać się trudne (a nawet niemożliwe) przetrwanie tych zewnętrznych wrogich wpływów – zwłaszcza jako nowego przedsięwzięcia. Oto wskazówki, jak założyć firmę w obliczu niepewnego rynku i jak ją utrzymać.

Działaj ostrożnie, ale miej wielkie marzenia

Rozpoczynając nowe przedsięwzięcie na wschodzącym rynku lub z niesprawdzonym modelem, ważne jest, aby koszty były jak najbliżej zera. Warto skorzystać z dostępnych dofinansowań – na przykład ubiegać się o dotacje unijne. Poznańska firma AmBiznes, specjalizująca się w pozyskiwaniu funduszy unijnych może okazać się bardzo pomocna w tej kwestii. Odwiedź stronę internetową www.ambiznes.pl aby dowiedzieć się szczegółów oferty.

Nie bój się popełniać błędów

Testując rozwijanie swojego modelu biznesowego, prawdopodobnie popełnisz wiele drobnych błędów. Ale te błędy mogą okazać się kluczem do Twojego sukcesu.  Nie bój się uczyć się na błędach po niższych kosztach i zachować dynamikę.

Lepiej jest być elastycznym, niż zawsze być przekonanym o swojej racji

Przykładowo, jeśli masz business plan i chcesz wprowadzić zupełnie nowy i praktycznie nie testowany produkt, nie bój się wycofać nawet jeśli podjąłeś już długoterminowe zobowiązania, takie jak dzierżawa, inwestycja w technologię, rejestracja firmy itd. Być może zwrócenie się w zupełnie innym kierunku okaże się najlepszym krokiem.  Zawsze pozostawaj elastycznym –  pozwoli Ci to być dynamicznym i dostosować się do pojawiających się trendów rynkowych.

Zbuduj sprytny zespół

Na początku możesz nie mieć funduszy ani zasobów, aby przyciągnąć doświadczony talent. Zacznij od zatrudniania ludzi, którzy będą w stanie szybko nauczyć się zadania i rozwiązywać problemy.

W rezultacie może powstać zespół, który będzie miał bardzo świeże i innowacyjne spojrzenie na najczęściej pojawiające się problemy. Zatrudniając ludzi, którzy będą w stanie sprostać każdemu wyzwaniu lub zadaniu rzuconemu, które się im powierzy, będziesz w stanie utrzymać silny zespół, gdy rynek notorycznie będzie przechodzić transformacje.

Bądź namiętny i zacznij tworzyć sieci

W biznesie ważne jest, aby trzymać się odpowiedniego tłumu. Osobami w tym tłumie mogą być członkowie zarządu, doradcy lub przyjaciele. Znajdź ludzi, którzy osiągnęli sukces w swoim życiu i mogą Cię uczyć i prowadzić. Otocz się zróżnicowaną grupą, aby mieć podgląd na różne doświadczenia i zestawy umiejętności do wykorzystania.

Nie musisz czekać, aż otrzymasz fundusze, fajne biuro lub zespół marzeń, aby zacząć nawiązywać kontakty z wartościowymi ludźmi. Wszystko czego potrzebujesz to pasja. Bądź pasjonatem tego, co robisz, uwierz w siebie, a wszystko inne znajdzie się na swoim miejscu. Nie bój się wyciągać ręki po pomoc i nie wstydź się. Będzie Cię to kosztować tylko Twój czas – i będzie to czas dobrze wykorzystany.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *