Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

bateria
bateria

Bateria zaczyna tracić swoją pojemność już po 200-300 cyklach ładowania. Od porad jak temu przeciwdziałać aż roi się w Internecie. Większość z nich to tzw. „urban legend” -powtarzane od lat, ale nie mające uzasadnienia przy obecnych technologiach.


Czy możesz „przeładować” baterię?

Najczęściej można się spotkać z zaleceniem wyjmowania baterii podczas pracy na zasilaczu oraz ładowania jej dopiero po pełnym rozładowaniu. Oba te stwierdzenia już się zdezaktualizowały. Po prostu – prawidłowo działający zasilacz nie jest w stanie „przeładować” baterii, a informacje o cyklach ładowania pochodzą od starszych modeli, gdzie używany był nikiel. Obecnie w bateriach stosuje się lit, któremu ładowanie w dowolnym momencie zupełnie nie szkodzi.

Uważaj na wysoką temperaturę i wilgoć

Nie oznacza to jednak, że nowoczesne baterie są odporne na wszystko. Narażenie komputera na wysokie temperatury i wilgoć, podobnie jak dopuszczenie do wyłączenia się z powodu rozładowania baterii to realne zagrożenia dla ich żywotności. Unikaj więc ciągłych cyklów rozładowywania i ponownego naładowywania baterii, warto ustawić poziom alarmu o niskim stanie baterii na ok. 20-30% jej naładowania.

Obecnie dbanie o baterię to przede wszystkim unikanie jej przegrzania i zawilgocenia. Upał to śmierć dla baterii, więc kilkukrotne zostawienie laptopa latem w samochodzie może znacznie skrócić jej żywotność – mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

CORE – Dystrybutor Antywirusa AVG

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *