Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Uzależnienie ma wiele twarzy. Nałogiem może być alkoholizm, narkomania, hazard, ale także pracoholizm, czy zakupoholizm. W każdym przypadku jest to ciężka choroba rujnąca zdrowie i życie człowieka, która wymaga profesjonalnego leczenia. Najlepszą metodą wyjścia z nałogu jest terapia uzależnień w specjalistycznym ośrodku. Warto wiedzieć, gdzie znaleźć taki ośrodek oraz jak wybrać ten najlepszy.

Gdzie w Polsce można leczyć uzależnienia?

Osoby uzależnione mają w Polsce bardzo dużo możliwości leczenia swojej choroby. Na terenie całego kraju znaleźć można bowiem zarówno placówki państwowe, działające w ramach umowy z NFZ, jak i wiele specjalistycznych ośrodków prywatnych. Jeśli kogoś interesuje na przykład terapia na terenie Dolnego Śląska, bez problemu znajdzie i państwowy i prywatny ośrodek leczenia uzależnień (Wrocław ma pod tym względem najszerszą ofertę). Prywatne ośrodki oferują zarówno terapie indywidualne, jak i grupowe, często prowadzą także stacjonarne formy leczenia różnego rodzaju uzależnień. Do państwowych instytucji świadczących usługi z zakresu leczenia i terapii uzależnień zalicza się przede wszystkim specjalne oddziały w szpitalach psychiatrycznych oraz poradnie, specjalizujące się głównie w leczeniu alkoholizmu.

Czego oczekiwać od dobrego ośrodka leczenia uzależnień?

Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru powinna być specjalizacja danego ośrodka. W przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych konieczny jest np. odwyk, który wymaga stałego nadzoru lekarzy, ponieważ detoksykacja bardzo często wywołuje szereg objawów somatycznych, może także wywołać groźne ataki padaczki, czy zaburzenia ze strony układu krążenia. Wybierając ośrodek leczenia uzależnień we Wrocławiu lub każdym innym mieście należy także dokładnie zapoznać się z oferowanymi programami terapeutycznymi. Tylko wybrane ośrodki prowadzą bowiem terapię stacjonarną, która często jest niezbędna w przypadku pacjentów w zaawansowanej fazie choroby. Nie wszędzie także można leczyć wszystkie rodzaje uzależnień. Przykładowo Droga Powrotna, ośrodek leczenia uzależnień Wrocław oferuje oprócz terapii alkoholizmu i narkomanii również leczenie uzależnień behawioralnych czyli np. pracoholizmu, seksoholizmu, czy zakupoholizmu.

Przy wyborze ośrodka prywatnego warto również sprawdzić, czy oferuje on adekwatne do cen warunki socjalne, a także czy udostępnia pacjentom możliwość finansowania leczenia w formie płatności ratalnej.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *