Jak poradzić sobie z rachunkowością w małej firmie?

Każda firma, również ta jednoosobowa, musi prowadzić ewidencję zdarzeń gospodarczych, a także na bieżąco rozliczać się z fiskusem. Początkujący przedsiębiorcy zwykle obawiają się tych obowiązków, szczególnie gdy kwestie rachunkowe są dla nich zagadnieniem obcym.

Ogólne zasady księgowości w małej firmie

Prowadzenie księgowości w małych firmach nie jest rzeczą skomplikowaną, jednak wymaga znajomości podstawowych zasad i zagadnień z tym związanych. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do sposobu rozliczania swojej firmy, najlepiej jeśli skorzysta z fachowej porady, jakie oferuje każde biuro rachunkowe. Wrocław jest miastem, gdzie działa wiele takich firm, specjalizujących się w rozliczaniu małych przedsiębiorstw. Ogólnie rzecz biorąc, małe firmy mają najczęściej formę działalności gospodarczych i jeśli chodzi o rozliczanie się z urzędem skarbowym, mogą wybrać jedną z dwóch metod opodatkowania:

  • Ryczałt
  • Opodatkowanie wg zasad ogólnych (wg skali podatkowej)

Ryczałt to najprostsza forma rozliczania z US, którą jednak mogą stosować tylko niektórzy przedsiębiorcy m.in. przedstawiciele wolnych zawodów. W przypadku ryczałtu ewidencja zdarzeń gospodarczych polega wyłącznie na ewidencjonowaniu przychodów. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą opodatkowanie na zasadach ogólnych muszą z kolei prowadzić księgę przychodów i rozchodów. W niektórych przypadkach dodatkowo konieczne jest prowadzenie rozliczeń z tytułu podatku VAT, czy też ewidencji środków trwałych.

Rozliczanie samodzielne czy przez biuro?

Na początku warto podkreślić, że dzisiaj w każdej miejscowości można znaleźć biuro rachunkowe (Wrocław ma pod tym względem wyjątkowo szeroką ofertę). Z tego względu większość przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z ich pomocy, ponieważ to pozwala im skupić się wyłącznie na głównej działalności. Jednak przedsiębiorcy, którzy mają chociaż ogólne pojęcie o księgowości i sposobach rozliczania z fiskusem, mogą równie dobrze spróbować samodzielnie rozliczać swoją firmę. Pomóc im mogą w tym programy komputerowe, które często są wysoce zautomatyzowane i potrafią np. samodzielnie generować na podstawie wprowadzonych danych deklaracje PIT oraz VAT. W przypadku niedostatecznej wiedzy na temat księgowości bezpieczniej jest jednak skorzystać z pomocy specjalistów. Niektóre biura, jak na przykład Mitaxx biuro rachunkowe z Wrocławia oferuje również obsługę online, która znacznie usprawnia współpracę i pozwala przedsiębiorcy oszczędzić jeszcze więcej czasu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *