Jak opracować trasę po jeziorach

Nie ma się czemu dziwić, że większość żeglarzy decydując się na rejs wybiera Wielkie Jeziora Mazurskie. Wynika to nie tylko z atrakcyjności szlaku ale również i z tego, że mamy tu do czynienia z mocno rozbudowaną bazą żeglarską, również infrastrukturą. Niektórzy twierdzą, że już w nadmiarze, bowiem w sezonie widzimy tu tysiące żaglówek i motorówek. Niektore kanały się zatykają. Mimo to warto jest się przyjrzeć innym polskim (czasem niedocenionym) żeglarskim trasom.

Nie tylko Wielkie Jeziora Mazurskie

Mamy przecież duże jeziora nie tylko w okolicy Węgorzewa, Giżycka i Mikołajek. Są przecież pojezierza – Augustowskie, Suwalskie i Iławskie. To trzecie jest zdecydowanie niedoceniane, może właśnie przez tych, którzy zajmują się promocją. Tym bardziej że Pojezierze Iławskie może stanowić godny element Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego, jak się okazuje również mało znanego i słabo póki co wypromowanego.

Tym szlakiem można dopłynąć z Gdyni i Gdańska aż do Ostródy i Iławy – również kanałami i rzekami. Wydaje się jednakowoż, że dla tych którzy planują trasę tam i z powrotem najlepsza byłaby na tym szlaku motorówka kabinowa. Ale żaglem można również, chociaż najlepiej zaopatrzonym w silnik.

Jest to szlak najdłuższy, bowiem w sumie będzie liczył kilkaset kilometrów. Można zatem wybrać poszczególne jego odcinki, można też pokonywać trasę – Zatoka Gdańska, Petla Zuławska, Zalew Wiślany, Kanał Elbląski i Pojezierze Iławskie. To ostatnie jest już atrakcją samą w sobie, choćby z racji tego, że Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce (27,45 km). Możemy też jako osobny potraktować szlak Iławsko-Ostródzki. Podobno jest to również raj dla wędkarzy.

Suwalszczyzna i Augustów

Również słabo wypromowany w aspekcie żeglarskim jest szlak Augustów – Studzieniczna. Wynika to również z tego, że na tym terenie znajdują się szlaki kajakowe należące do najbardziej atrakcyjnych w Polsce, na przykład: z jeziora Wigry Czarną Hańczą do Kanału Augustowskiego. Z kanału można się między innymi udać w kierunku Biebrzy.

Mimo to żeglarzom szukającym spokoju, nie lubiącym zatłoczonych marin polecić można Wigry. Dodatkowo w tej okolicy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne z bazą noclegową.

Decydując się na rejs po innym szlaku niż Wielkie Jeziora Mazurskie trzeba wiedzieć, że nie każda łódka się nadaje do każdego szlaku. Czasem warto jest się zdecydować na zabranie ze sobą motorówki kabinowej. Na szlakach większych jest możliwość wypożyczenia, na krótszych bywa różnie.

Mimo wszystko nie bój się wyzwań! Odkrywaj nowe miejsca, poznawaj nieznane i eksploruj. Jest tyle pięknych, pełnych uroków miejsc, których jeszcze nie widziałeś. Zaszalej! I nie martw się, nie zgubisz się na szlaku. Pływaj zawsze z nawgitaorem NaviSail aby bezpiecznie i spokojnie przepłynąć trasę.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *