Jak nauczyć dziecko wdzięczności?

Być może zdarzyła Ci się niezręczna i wstydliwa sytuacja, gdy Twoje dziecko zareagowało na otrzymany od kogoś prezent wzruszeniem ramionami lub co gorsze – odrzuciło podarunek na bok

Być może zdarzyła Ci się niezręczna i wstydliwa sytuacja, gdy Twoje dziecko zareagowało na otrzymany od kogoś prezent wzruszeniem ramionami lub co gorsze – odrzuciło podarunek na bok. Takie zachowanie oczywiście może być przykre dla kogoś, kto przygotował nieszczęsny prezent. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko nie zachowuje się niegrzecznie celowo.

W wieku trzech lub czterech lat Twoje dziecko jest wciąż za małe, aby potrafić kontrolować swoje impulsy i myśleć o uczuciach innych. Jednak cały czas uczy się tego. Dlatego ważne jest, aby zachęcić go do bycia roztropnym, a co najważniejsze, dać mu znać, kiedy jego reakcje są właściwe.

Możesz pokazać swojemu przedszkolakowi, jak powinien reagować na upominki, zawsze mówiąc entuzjastycznie “dziękuję”, gdy dostajesz od dziecka jakiś prezent. Jeśli narysuje ci obrazek, powiedz mu, jak bardzo Ci się podoba. Wspomnij o czymś konkretnym, aby mu pokazać, jak bardzo doceniasz jego wysiłek, na przykład mówiąc: “Użyłeś pięknych kolorów!”.

Rodzinne imprezy i specjalne okazje, takie jak urodziny czy Boże Narodzenie są idealną okazją do nauczenia przedszkolaka wdzięczności za otrzymane prezenty. Porozmawiaj z nim z wyprzedzeniem o tym, jak powinien się zachować, gdy otrzyma upominek. Możesz nawet pobawić się z nim w odgrywanie ról i wyćwiczyć z nim odruch dziękowania.

Kiedy dziecko otwiera swoje prezenty i zapomni podziękować, delikatnie mu o tym przypomnij. Wyjaśnij, że ludzie dający mu upominki starają się być uprzejmi. Jeśli chcesz, możesz mu pomóc w wysłaniu prostych liścików do jego przyjaciół i krewnych.

Jeśli twój przedszkolak wydaje się być niewdzięczny, staraj się nie robić z tego wielkiego zamieszania. Czyniąc to możesz nauczyć go, że bycie niegrzecznym jest dobrym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Po prostu weź go na bok i spokojnie wytłumacz, co zrobił źle.

Pamiętaj, aby go chwalić, gdy jest rozsądny. Jeśli dostanie prezent od krewnego i powie uprzejmie “dziękuję”, powiedz mu, jak bardzo podobało Ci się jego zachowanie i jak dorośle brzmi.

Dziecko często zachowuje się niewdzięcznie, gdy  ma za dużo prezentów. Być może przyzwyczaiłeś dziecko do tego, że przywozisz mu jakiś drobiazg za każdym razem, gdy wracasz do domu z pracy czy z zakupów. To naturalne, że chcesz wywołać uśmiech na twarzy swojego dziecka, dając mu drobne upominki lub zajmując jego uwagę nową rzeczą, gdy chcesz spokojnie zrobić zakupy, ale nie pozwól, aby nauczył się, że dostaje prezent za każdy razem, gdy gdzieś wychodzicie.

 Niestandardowe prezenty, które gwarantują, że Twoje dziecko będzie zadowolone, znajdziesz na stronie internetowej www.fabryka-prezentow.com, na przykład kosze ze słodyczami dopasowane do specjalnych okazji, takich jak Boże Narodzenie, czy urodziny. Czy znasz dziecko, które nie ucieszyłoby się z zapasu słodyczy? Staraj się dawać dziecku prezenty raczej w szczególnych dniach, kiedy jest ku temu okazja, a nie na co dzień – tak, aby stały się dla niego czymś wyjątkowym. Radość z upominku otrzymanego raz na dłuższy czas będzie większa.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *