Dieta ketogeniczna w Warszawie

Dieta ketogeniczna (keto) to dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, która przekształca ciało w maszynę do spalania tłuszczu. Ma wiele potencjalnych korzyści dla utraty wagi, zdrowia i skuteczności. Dieta ketogeniczna jest podobna do innych surowych diet niskowęglowodanowych, takich jak dieta Atkinsa czy LCHF (niskie węglowodany, wysoki tłuszcz). Dieta ketogeniczna powoduje ketozę. Można zmierzyć i dostosować ją do uzyskania optymalnego poziomu ketonu dla zdrowia, utraty wagi lub dla sprawności fizycznej i psychicznej.

Ketozeta “Keto” w diecie ketogenicznej pochodzi z faktu, że powoduje to, że organizm wytwarza małe cząsteczki paliwa zwane “ketonami”. Jest to alternatywne paliwo dla organizmu, używane, gdy niedobór glukozy we krwi jest niedostateczny.  Ketony są wytwarzane, jeśli zjadane jest bardzo mało węglowodanów, (które szybko rozkładają się na cukier we krwi) i tylko umiarkowane ilości białka (nadmiar białka może być przekształcony w cukier we krwi). Ketony są wytwarzane w wątrobie, z tłuszczu. Są następnie wykorzystywane, jako paliwo w całym ciele, w tym w mózgu. Mózg jest organem, który każdego dnia spożywa dużo energii, i nie może tylko pobierać jej z tłuszczu. Może funkcjonować tylko na glukozie … lub na ketonach.

W diecie ketogenicznej Warszawa wyróżnia się przygotowywaniem w taki sposób posiłków, aby całe ciało przełączało podawanie paliwa całkowicie na tłuszcz. Poziom insuliny staje się bardzo niski, a spalanie tłuszczu rośnie szybko. Łatwo jest uzyskać dostęp do tłuszczu, aby go spalić. To jest oczywiste, jeśli ktoś próbuje schudnąć, ale są też inne korzyści, na przykład mniejsze odczuwanie głodu i stały dopływ energii.

Co można osiągnąć dzięki diecie ketogenicznej proponowanej w Warszawie?

Utrata wagi

Utrata masy ciała, czyli spalania tłuszczu ma oczywiste zalety przy odchudzaniu. Nagłe spalanie tłuszczu jest znacznie wzmożone, podczas gdy insulina – stężenie hormonów magazynujących tłuszcze znacznie się obniża. Stwarza to idealne warunki, w których może dojść do utraty tkanki tłuszczowej, bez uczucia głodu.

Odwrócenie cukrzycy typu 2

Dieta ketogeniczna jest doskonała do odwracania cukrzycy typu 2, ponieważ obniża poziom cukru we krwi i negatywny wpływ wysokich poziomów insuliny.

Poprawa koncentracji umysłowej

Ketony powodują stały napływ paliwa (ketonów) do mózgu. I w diecie ketogenicznej uzyskuje się poprawę koncentracji. Wielu ludzi stosuje dietę keto szczególnie w celu zwiększenia wydajności psychicznej.

Zwiększona wytrzymałość fizyczna

Diety ketogeniczne mogą znacznie zwiększyć wytrzymałość fizyczną, zapewniając stały dostęp do całej energii z tłuszczu. Dostarczenie organizmu węglowodanów (glikogenu) trwa tylko przez kilka godzin intensywnego treningu lub mniej. Ale magazyny tłuszczu niosą wystarczającą ilość energii, aby można było trwać to całe tygodnie, a nawet miesiące.

Syndrom metabliczny

Istnieje wiele badań wykazujących, że diety niskowęglowodanowe poprawiają markery zespołu metabolicznego. Takie jak lipidy we krwi, poziom insuliny, cholesterol HDL, wielkość cząstek LDL i poziom cukru we krwi na czczo.

Co zawiera dieta ketogeniczna z Warszawy?

Najważniejszą sprawą dotarcia do ketozy jest unikanie jedzenia większości węglowodanów. Dlatego należy utrzymać spożycie węglowodanów poniżej 50 gramów dziennie w węglowodanach netto, idealnie poniżej 20 gramów. Im mniej tym odchudzanie jest skuteczniejsze.

Oznacza to, że dieta nie może zawierać słodkich produktów cukierniczych, a także skrobiowych produktów takich jak chleb, makaron, ryż i ziemniaki. Zasadniczo przestrzegane są wytyczne dotyczące ścisłej diety niskowęglowodanowyej z wysoką zawartością tłuszczu, a nie wysoką zawartość białka. Czyli mniej niż 10% energii z węglowodanów (mniej węglowodanów, tym bardziej skuteczne), 15-25% białka (dolny koniec jest bardziej skuteczny) i 70% lub więcej z tłuszczu.

Przygotowując posiłki w diecie ketogeniczej Warszawa przestrzega takich procedur:

Węglowodany pochodzą głównie z warzyw, orzechów i nabiału. Niestosowane są wyrafinowane węglowodany, takie jak pszenica (chleb, makaron, płatki zbożowe), skrobia (ziemniaki, fasola, rośliny strączkowe) lub owoce. Niewielki wyjątek to awokado, owoce gwiazd i jagody, które mogą być spożywane z umiarem.

Dieta ketogeniczna nie zawiera:

Ziarna – pszenica, kukurydza, ryż, płatki zbożowe itp.
Cukier – miód, agawa, syrop klonowy, itp.
Owoce – jabłka, banany, pomarańcze itp.
Bulwy ziemniaczane, ziemniaki, itp.

Natomiast zawiera takie produkty jak:

Mięso – ryba, wołowina, jagnięcina, drób, jaja itp.
Zielone liście – szpinak, jarmuż, itp.
Warzywa podziemne – brokuły, kalafior, itp.
Nabiał – sery twarde, krem wysokotłuszczowy, masło, itp.
Orzechy i nasiona – makadamy, orzechy włoskie, nasiona słonecznika, itp.
Awokado i jagody – maliny, jeżyny i inne jagody o niskiej glikemii
Substancje słodzące – stevia,
Inne tłuszcze – olej kokosowy, sosy sałatkowe o wysokiej zawartości tłuszczu, tłuszcze nasycone itp.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *