Dbaj o hamulce, to może uratować ci życie

Zaniedbania właściciela auta mogą doprowadzić do usterek układu hamulcowego, które mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Podpowiadamy, jakie usterki układu hamulcowego występują najczęściej i jak powinien im zapobiegać odpowiedzialny kierowca.

To hamulce mają największy wpływ na nasze bezpieczeństwo. Niewłaściwy sposób eksploatacji układu hamulcowego przyczynia się do obniżenia kondycji układu hamulcowego, a co za tym idzie, do obniżenia realnego poziomu bezpieczeństwa użytkowników drogi. Najbardziej przykra jest świadomość faktu, że wielu kierowców zdaje sobie sprawę z kiepskiej kondycji układu hamulcowego pojazdu, a z różnych przyczyn zwleka z naprawa. Z jednej strony, fakt, że wszelkie naprawy pojazdu wiążą się z wizytą w warsztacie, z brakiem samochodu przez jakiś okres, ale też z wydatkami, czasem nawet bardzo znacznymi. Jednak, czy to realna cena za czyjeś życie?

Lekceważenie, czasem niewiedza

Czasem jednak jest odwrotnie. Ty jesteś przekonany, że twoje auto jest sprawne w 100%, że nie ma opcji, aby zaskoczyło cię czymś na drodze, zwłaszcza, że w przypadku hamulców niewiele jest awarii układu hamulcowego, które dają o sobie znać nagle, a tutaj próbujesz zatrzymać się na drodze przed przeszkodą, a tu … auto jedzie dalej. Nie słucha kompletnie. W lepszej sytuacji są osoby, którym o defekcie powie diagnosta na stacji diagnostycznej, co daje realną szansę na poprawę bezpieczeństwa jazdy.

Awarie układu hamulcowego są łatwe do zdiagnozowania

Z reguły, wszelkie defekty układu hamulcowego pozwalają się jednak dosyć szybko zdiagnozować. Sam układ hamulcowy wysyła ostrzeżenia, że coś się dzieje. Problemem jest natomiast lekceważąca postawa kierowcy, który zwleka z udaniem się do warsztatu, uważając, że przy ostrożnej jeździe uniknie niebezpieczeństwa związanego z niesprawnym układem hamulcowym. Większość nie przewiduje sytuacji kryzysowej, gdy hamulce, sprawne i w pełni działające, okazują się być niezbędne.

Czytelne objawy awarii

Niepokojące mogą być dziwne dźwięki dochodzące podczas hamowania. podejrzane wibracje na pedale hamulca, zapalające się kontrolki. Pedał hamulca stawiający nienaturalny opór, lub przeciwnie, “wpadający” w podłogę. Tu wszystko powinno alarmować, niepokoić i powodować u kierowcy natychmiastową chęć udania się na serwis.

Najczęstsze usterki układu hamulcowego

Najczęściej awariom ulega elektronika układu ABS, często również dochodzi do nieszczelności pompy hamulcowej lub przewodów hamulcowych. W trakcie użytkowania często wyrabiają się tarcze i okładziny ścierne. To nie wszystko, bo dbać należy również o stan i poziom płynu hamulcowego, starając się na bieżąco uzupełniać jego poziom, a także kontrolować jego parametry.

Będąc świadomym kierowcą, nie powinieneś lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o tym, że układ, od którego zależy niemal całe bezpieczeństwo twoje i innych, jest niesprawny, i może w każdej chwili przestać działać.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez pomoc drogową AUTO-HOL z Warszawy Grzegorza Glińskiego oferującą całodobową auto pomoc na terenie Warszawy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *