Zbiorniki przydomowe na gaz

Instalowanie przydomowych zbiorników na gaz staje się coraz popularniejszym sposobem na ogrzanie domów. Na ich rosnącą popularność wpływ ma fakt, że jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. Jest to także dobre wyjście, kiedy w miejscu naszego zamieszkania nie ma odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na przyłączenie do instalacji gazu ziemnego lub też koszt jej wykonania jest zbyt drogi.

Jest jednak kilka istotnych elementów, na które uwagę powinien zwrócić każdy, kto zdecyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania na swojej posesji. Nie można bowiem zbiornika przydomowego na gaz postawić w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu. Działka pod jego umieszczenie powinna być bowiem odpowiednio przygotowana, a sam zbiornik musi być usytuowany we właściwym miejscu zgodnie z przepisami prawnymi oraz normami budowlanymi.

Rodzaje zbiorników przydomowych na gaz

  • Zbiorniki naziemne – zbiornik umieszcza się bezpośrednio na działce.
  • Zbiorniki podziemne – dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy miejsca na umieszczenie zbiornika na powierzchni ziemi lub dbamy o estetyczny wygląd naszej działki.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę decydując się na instalację zbiornika przydomowego na gaz?

  1. Właściwy wybór miejsca pod zbiornik

Zbiorniki przydomowe wbrew pozorom nie mogą być usytuowane w dowolnym, wybranym przez właściciela miejscu. Zgodnie z prawem budowlanym muszą bowiem stać w określonej odległości od granicy działki oraz przebiegających linii elektrycznych. Przy wyborze miejsca jego ustawienia należy wziąć także pod uwagę jego odległość od drogi. Właściwie usytuowany zbiornik musi także stać na stabilnym gruncie oraz być oddalony od ujęć wody.

  1. Właściwa odległość od domu

Dobrze umieszczony zbiornik przydomowy na gaz (o pojemności poniżej 3 m3) powinien stać w odległości co najmniej 3 m od budynków mieszkalnych (zbiornik naziemny) lub 1 m (zbiornik podziemny). Zbiorniki większe, o pojemności 3 – 5 m3, powinny być usytuowane w odległości 5 m (zbiorniki naziemne) lub 2,5 m (zbiorniki podziemne)

  1. Wybór odpowiedniej do naszych potrzeb pojemności zbiornika

Wielkość wybranego zbiornika powinna być dobrze dopasowana do naszego zapotrzebowania na gaz. Wybór zbyt małego będzie się bowiem wiązać z dodatkowymi kosztami częstszej dostawy gazu, a zbyt dużego zbyt wysokimi kosztami jego eksploatacji.

  1. Zapewnienie dojazdu dla dostawcy gazu lub służb straży pożarnej

Zanim zdecydujemy się zainstalować zbiornik koniecznie sprawdźmy, czy jest do niego dobry dostęp. Jest to niezbędne w celu uzupełnienia gazu, a także ewentualnej interwencji straży pożarnej. Oprócz dobrej drogi dojazdowej, powinniśmy także zadbać, aby teren był odpowiednio utwardzony, co zapobiegnie ewentualnemu ugrzęźnięciu w nim cięższych pojazdów.

  1. Regularne kontrole

Sama instalacja zbiornika i korzystanie z gazu to nie koniec naszej przygody. Każdy bowiem zbiornik przydomowy na gaz podlega regularnej kontroli, do której jesteśmy zobowiązani, jako jego właściciele. Wykonane o czasie przeglądy techniczne zapewnią nam właściwe i bezpieczne użytkowanie całej instalacji.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *